7 błędów Juniorów podczas nauki Javy
Software Development Maintainer
7 błędów Juniorów podczas nauki Javy
Błędy się zdarzają, ale po co je popełniać, skoro można ich unikać? Na młodych programistów czyha wiele pułapek i zagrożeń podczas nauki języka Java. Bez względu na to, czy uczysz się dla siebie, czy w celach zawodowych, lepiej jest wiedzieć, czego nie robić. Jako doświadczeni mentorzy wielu programistów, wskażemy Ci właściwą drogę podczas Twojej nauki Javy! Poznaj 7 nieoczywistych błędów, które możesz popełniać w trakcie edukacji, nawet o tym nie wiedząc.
Zaczynamy?
Dlaczego Java to świetny język programowania?
Java należy do najpopularniejszych języków programowania na świecie. Obok Pythona, C i C++ jest najchętniej wybieranym językiem zarówno przez nowicjuszy, jak i zawodowców. Zanim jednak pokażemy najczęstsze błędy młodych programistów, sprawdźmy, co sprawia, że Java jest tak często wybierana?
Na jej korzyść przemawia przede wszystkim popularność i elastyczność. Dzięki niej można zaprogramować niemalże dowolne aplikacje na różnorodne urządzenia i systemy (m.in.: Windows, Mac OS czy Android). Java jest ponadto przyjazna dla nowicjuszy i relatywnie prosta w nauce. Choć mówi się, że Python jest nieco prostszy, rozpoczęcie edukacji od trudniejszej Javy, pozwoli później znacznie łatwiej i szybciej przyswoić pozostałe języki programowania.
Java jest powszechnie wykorzystywana w wielu branżach i firmach. Tym samym nauka tego języka otwiera mnóstwo potencjalnych dróg rozwoju kariery zawodowej. Co więcej, społeczność Javy gromadzi wielomilionowe grupy programistów, którzy dzielą się poradami i wymieniają informacji na forach czy grupach. W konsekwencji nauka przebiega szybciej, łatwiej i efektywniej.
Najczęstsze błędy młodych programistów na etapie nauki
Doświadczenie pokazuje, że młodzi programiści, uczący się języka Java, popełniają kilka nieoczywistych błędów w trakcie nauki. Dotyczą one nie tylko kwestii technicznych, ale również samego sposobu edukacji, a także podejścia do przyswajania wiedzy. Błędy programistów w nauce Javy przekładają się natomiast na niższą skuteczność zdobywania umiejętności kodowania i programowania, mniejszą satysfakcję pracy, a także gorsze korzyści w przyszłości.
Choć mówimy o „błędach, które popełniają głównie młodzi programiści”, to pamiętajmy, że zdarzają się one również bardziej doświadczonym osobom. Programowanie to złożona czynność, która wymaga ciągłej aktualizacji wiedzy i udoskonalania swoich umiejętności. Zanim więc zasiądziesz do nauki, sprawdź, czy nie popełniasz, któregoś z 7 nieoczywistych błędów, czyhających na programistów. Warto wziąć sobie niżej przedstawione porady do serca, ponieważ opracowałem je, bazując na własnym doświadczeniu mentora programowania.
Uczenie się “rozwiązań na pamięć”
Początkujący programiści bardzo często korzystają tylko z gotowych kodów, opracowanych przez innych (np. w Stack Overflow). Korzystanie z tego typu źródeł ma naturalnie mnóstwo korzyści. Pozwalają one, chociażby na szybsze rozwiązanie danego problemu.
Jeśli jednak chcesz zostać dobrym programistą Javy, powinieneś zacząć od nauki języka i mechanizmów w nim występujących. Dzięki temu zrozumiesz, jak działa dany gotowiec, zamiast go bezmyślnie i bezrefleksyjnie kopiować! W ten sposób będziesz z czasem umiał wyszukiwać i samodzielnie opracowywać wzorce i schematy dla danych problemów.
Co więcej, jeżeli już nauczysz się danego języka, będziesz w stanie zrozumieć i poznać dowolną bibliotekę, w jego obrębie. To z kolei ułatwi Ci spełnienie wszelkich wymagań potencjalnego pracodawcy.
Brak eksperymentowania podczas kodowania
Mogłoby się wydawać, że naukę programowania powinno rozpocząć się od prostych tutoriali, które „krok po kroku” przeprowadzą Cię przez meandry danego zagadnienia. Niestety problemem tego typu rozwiązań jest fakt, że uczysz się, jak coś zrobić, ale nie wiesz, dlaczego to robisz.
W wielu kursach i szkoleniach brakuje eksperymentowania. Z kodowaniem trzeba się „pobawić” – samodzielnie próbować wiele opcji, aby w praktyce zrozumieć, dlaczego dzieje się „A”, zamiast „B” i jakie ma to znaczenie dla całego kodu. Czasami będziesz bowiem musiał coś usunąć, w innej sytuacji przenieść cały blok kodu, a momentami konieczna będzie zamiana miejsc kilku linijek. Jednak tylko dzięki takiemu eksperymentowaniu (oczywiście z dobrym zapleczem wiedzy teoretycznej) zrozumiesz, na czym polega kodowanie.
Niewykorzystywanie wsparcia doświadczonych programistów
Programiści to niezwykle pomocna społeczność. W Internecie znajdziesz wiele miejsc, w których uzyskasz darmowe wsparcie od profesjonalistów. Przykładem jest m.in. Reddit i Stack Overflow. Czemu miałbyś nie korzystać z pomocy bardziej doświadczonych kolegów, którzy już przeszli przez naukę programowania?
Pamiętaj jednak o samodzielności. Zanim zaczniesz szukać pomocy, spróbuj samodzielnie znaleźć rozwiązanie. Poświęć co najmniej kilkanaście minut na eksplorowanie danego zagadnienia. Nawet jeśli nie znajdziesz odpowiedzi, to prawdopodobnie nauczysz się czegoś nowego.
Wsparcie doświadczonych programistów możesz również uzyskać, wybierając dla siebie osobistego mentora i nauczyciela. Sami wiemy, jak bardzo niedopracowana jest wiedza, którą zdobywają nasi uczniowie, jeszcze przed rozpoczęciem pracy z którymś z naszych mentorów. Warto więc poważnie rozważyć współpracę z zawodowcem i dzięki temu wybić się na rynku Juniorów.
Dług techniczny i nieprzywiązywanie uwagi do testowania
Częstym błędem młodych programistów, uczących się języka Java, jest nadmierne kumulowanie problemów w tworzonym kodzie. Nie możesz oczekiwać, że Twój kod – po napisaniu i wprowadzeniu zmian – będzie od razu działał idealnie. Jeżeli tak myślisz i zaniedbujesz ciągłą weryfikację swojego rozwiązania, narażasz się na gromadzenie problemów, które później jest bardzo ciężko rozwiązać. Poza tym w nawarstwiających się problemach, ciężko zrozumieć, co tak naprawdę poszło niewłaściwie.
Co więc powinieneś zrobić?
Regularnie sprawdzaj, czy Twój kod robi to, do czego został stworzony. Zanim zaczniesz kolejny etap pracy, poświęć kilka minut i sprawdź kilkukrotnie, czy kod działa właściwie. W ten sposób uchronisz się przed problemami i oszczędzisz sobie mnóstwo dodatkowej, i niepotrzebnej pracy! Pomyśl, że o wiele łatwiej jest rozwiązać jeden problem na bieżąco, niż kilkanaście błędów, które nawarstwiły się w czasie Twojej pracy.
Pamiętaj również o tym, że najlepszym sposobem na zweryfikowanie swojego kodu jest przeprowadzenie na nim testów - zarówno manualnych, jak i automatycznych.
Nie bój się tworzyć testów jednostkowych, integracyjnych czy też E2E. Pamiętaj, że są one najlepszą dokumentacją i potwierdzeniem Twojego dobrze działającego kodu. Czas poświęcony na stworzenie testów dla oprogramowania to najlepsza inwestycja, jaka może Cię uchronić przed narastającym długiem technicznym.
Brak zrozumienia języka programowania
Jeśli uczysz się czegoś nowego, powinieneś zacząć od podstaw. Podobnie jest w nauce programowania Javy. Nie możesz przejść do szczegółowych i bardziej zaawansowanych zagadnień, bez zrozumienia podstaw danego języka programowania, a także jego najważniejszych pojęć.
Wyobraź sobie, że kopiujesz istniejący kod, ale nie wiesz, czym są i jak działają m.in.: modyfikatory dostępu, klasy, obiekty albo wartości null. Bez zrozumienia tych zagadnień, nie będziesz w stanie pojąć i skutecznie nauczyć się języka Java! Do nauki podchodź cierpliwie i pamiętaj, że każde pójście na skróty będzie negatywnie rzutowało na Twoje postępy w dłuższej czy też krótszej perspektywie czasu.
Za dużo emocji
Wszyscy programiści popełniają błędy – także Ci doświadczeni. To normalne, że w ciągu nauki lub pracy ujrzysz wiele informacji, że stworzony przez Ciebie kod, zawiera błędy. Nie przejmuj się tym. Błąd nie oznacza, że jesteś niekompetentnym programistą! Utrzymaj emocje na wodzy i zamiast popadać w rozpacz, potraktuj takie sytuacje w formie wyzwania. Zastanów się, co możesz poprawić, gdzie tkwi błąd i jak możesz mu przeciwdziałać w przyszłości?
Nierealne oczekiwania
Branża IT przyciąga wiele osób obietnicą wysokich zarobków. To prawda, że programiści zarabiają relatywnie dużo, zwłaszcza w porównaniu do średniej krajowej. Musisz jednak pamiętać, że na początku – jako junior, czyli młody programista – nie będziesz otrzymywał miesięcznej pensji w wysokości 15 000 zł. Będziesz zarabiał mniej, ale nie oznacza to, że mało.
Niech więc Twoje oczekiwania, dotyczące kariery zawodowej, będą adekwatne do poziomu umiejętności i doświadczenia, który reprezentujesz. Podobnie jest z nauką Javy – stawiaj sobie rzeczywiste cele, które możesz osiągnąć. Nierealne oczekiwania nie tylko wywołują frustrację, ale mogą również prowadzić do porzucenia nauki i własnego rozwoju.
Na początku przygody z językiem Java polecam w ogóle nie myśleć o pieniądzach, tylko po prostu dobrze się bawić i skupić się na poszerzaniu swoich kompetencji!
Szybki recap
Nie ulega wątpliwości, że nauka języka programowania Java otworzy przed Tobą wiele możliwości. Jeśli tylko będziesz wykazywał dużą chęć edukacji, możesz liczyć na szybkie pięcie się po szczeblach branży IT: od Junior Developera do Senior Developera. Jeżeli natomiast jeszcze nie myślisz o karierze w IT, możesz być pewien, że nauczysz się wielu przydatnych umiejętności, które przydadzą Ci się w innych dziedzinach życia.
Podsumowując, o czym powinieneś pamiętać, podczas nauki Javy?
- Poznawaj język programowania, a nie gotowe rozwiązania.
- Eksperymentuj z kodowaniem i sprawdzaj wiedzę teoretyczną w praktyce.
- Korzystaj ze wsparcia bardziej doświadczonych programistów lub wybierz pomoc osobistych mentorów i nauczycieli.
- Dbaj o testy i przeciwdziałaj długowi technicznemu.
- Poznaj podstawy i pojęcia języka programowania, którego się uczysz.
- Nie przejmuj się, jeśli będziesz popełniał błędy. To normalne!
- Posiadaj realne oczekiwania względem zarobków, pracy i nauki.
Wszystkiego optymalnego!